Özellikle Aydınlatma, sinyalizasyon ve mimari aydınlatma alanlarında diğer ışık kaynaklarının yerini hızla almaya başlamışlardır. Ledlerinenerji sarfiyatlarındaki düşüklüğünün en önemli sebebi kayıplarının az olmasıdır. Ayrıca ömürleri oldukça uzun olan bu diyotlar diğer ampuller gibi flaman taşımadıklarından dolayı hemen her koşulda sorunsuz kullanılabilirler. Bugün ulaşılan aydınlatma değerleri beyaz renk için 140 Lümen/Wattgibi oldukça yüksek bir değerle floresan lambaları geçmiş bulunmaktadır.

1.

Enerji verimliliği sağlar

LED ampuller son derece verimlidir. Şebekeden çekilen elektrik enerjisinin %90'ından fazlasını görünür ışığa çevirir. Görünmeyen ışık yayımı yok denecek kadar azdır. Enkandesen ampullere oranla %50 -80, tasarruflu lambalara kıyasla %10 -20 daha fazla tasarruf sağlar.

2.

Kullanım ömürleri uzundu

Enkandesen ampullerde 1000 saatten daha az olan ömür LED ampullerde 10.000 saatin üzerine çıkmaktadır.

3.

Dim Edilebilirler

4.

Bakım maliyetleri azdır

Ürün uzun ömrü sayesinde çok sık değişmesi gerekmez.

5.

Doğa dostudurlar

LED lambalar geri dönüştürülebilir ve çevreyi kirletmezler. Floresan ve tasarruflu lambalar cıva içermektedir. Halojen lambalarda da halojen gazları bulunmaktadır.Floresan ve tasarruflu lambaların camının kırılması sonucu ortama zehirli cıva gazı yayılır.LED lambalar tek frekansta ışık verdikleri için, görünür ışık yayan LED lambalar morötesi veya kızılötesi ışık yaymazlar. Bu nedenle canlıların ve tarihi eserlerin zarar görmeden aydınlatılması sağlanır.

6.

Açma kapama sayısı yüksektir

LED’lerde yaklaşık 10.000 den fazla açma/kapama işlemi yapılabilmektedir. Açma kapama işlemi LED lambanın çalışma performansını etkilemez.

7.

Darbelere karşı dayanıklıdır

LED’ler kırılgan değildir ve parçalanması oldukça zordur. Bu da ışığın kesintisiz kullanımını sağlar. LED lambaların dış kısmındaki plastik kırılabilir. Bunun kırılması veya sarsıntı geçirmesi içindeki LED’leri etkilemez. LED lambalarda kırılacak cam tüp yoktur ve iç parçaları serttir.

8.

Suya dayanıklıdır

9.

Tepkime süreleri çok kısadır

200 ns içinde ışık vermeye başlarlar. Çok düşük sıcaklıklarda bile en iyi parlaklık ve renk seviyesine hemen ulaşır. Açılıp kapanma esnasındaki titreşim etkisi göstermezler. Floresan lambalar veya sodyum lambalar çalışması sırasında hemen devreye girmemektedirler.

10.

Düşük sıcaklıklarda çalışırlar

Enkandesen ampuller 2700 derecede, halojen ampuller 3100 derecede çalışırken LED’in çip ısısı 110 dereceyi geçmez. Çalışma ortamına fazla ısı vermezler, böylece sıcak bölgelerde ve yazın evlerde rahatsız edici bir ısı kaynağı oluşturmazlar.

11.

İstenilen ışık renk sıcaklığı elde edilebilir