Aydınlatma sektöründe geleneksel akkor filamanlı (enkandesan) lambaların yerini zaman içerisinde daha fazla ışık verimliliğine sahip olan floresan lambalar almıştır. Akkor filamanlı lambaların reaktif güç bileşeninin bulunmayışı bu tür aydınlatma cihazlarının önemli bir avantajı olarak görülse de,düşük ışıksal etkinlik, kısa ömür ve ısınma problemi nedeniyle artık kullanımı hayli düşük seviyelerdedir. Avrupa birliği ülkelerinde aşamalı olarak akkor filamanlı lambaların üretimine sınırlama getirilmektedir. Üretici firmalara göre değişmekle birlikte yeni nesil LED’lerin ışıksal etkinlik değeri 50-150 lm/W arasındadır. Power LED’li lambaların akkor ve floresan lambalara kıyasla avantajları şu şekilde sıralanabilir:

a)Yönlü Işık Yayabilme: Geleneksel ışık kaynakları tüm yönlerde ışık yayarak çoğu uygulamada ışık kaynağında üretilen ışığın bir kısmının zayi olmasına neden olmaktadır. Bazı özel optikler ve yansıtıcılar (reflektörler) kullanılarak bunun önüne geçilmeye çalışılır, fakat bu durumda ışık kayıpları oluşur.

b)Kırılmalara Karşı Dayanıklılık: LED’ler filaman ve cam kaplamalara sahip olmadığından titreşimlere büyük ölçüde dayanıklıdırlar. Akkor telli lambalar ve deşarj lambalar taşıtlardan kaynaklanan ve sanayi uygulamalarındaki titreşimlerden etkilenebilir.

c)Küçük Boyut Avantajı: LED’ler küçük boyutlu olmaları ve yönlü ışık yaymaları sayesinde, yenilikçi, düşük profilli, kompakt aydınlatma tasarımı imkânı sağlamaktadır.

d)Yüksek Işık Verimliliği: Yeni nesil LED’li lambalarda verimlilik 150 lm/W değerini aşmış durumdadır. Işık verimliliğinin hesabında armatürden kaynaklanan kayıplar, kullanılan kaynağın tek yönlü veya çok yönlü olması da önemli bir yer tutar.

LED lamba kullanmak daha avantajlı...

LED’ler diğer ışık kaynaklarından farklı olarak son derece uzun çalışma ömrüne sahip olsa da ısı etkisiyle LED’in ışık çıktısı, renk sıcaklığı ve lümen sürekliliği olumsuz etkilenir. Bu nedenle iyi bir termal tasarım LED ömrü için belirleyici unsurdur. TERMA ailesi olarak teknik kadromuz ile LED’in ömrü ve verimliliği en uygun şartlara göre tasarlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir