Li-Fi ve Wi-Fi adlında benzer yöntemler kullanıyor. Veriyi elektromanyetik olarak aktaran iki yöntemden Wi-Fi bu işlem için radyo dalgalarından yararlanırken Li-Fi ise gözle görülen ışığı kullanıyor. Bu sebeple Li-Fi’ın algılanabilmesi için cihazlarda foto-dedektör ve sinyal işleme parçaları bulunması gerekiyor. Böylece Li-Fi sinyalleri, görüntülenebilir veriye dönüştürülüyor.LED ampuller birer yarı iletken ışık kaynağı olduğu için, ampule gelen elektrik akımı çok yüksek hızlarda açılıp kısılabiliyor. İnsan gözü tarafından algılanamayacak kadar küçük olan bu değişimler fotodiyot adı verilen sistemlerce algılanıp, binary koda dönüştürülebiliyor ve internete bağlı cihazlar bu sayede web sayfalarını görüntüleyip, bu sinyalleri bize video ve ses gibi ortamlarda aktarabiliyor.

Ancak Li-Fi’ın  büyük bir eksikliği var. Veriyi ışık üzerinden aktarmak, araya duvar gibi katı bir yüzey geldiğinde veri aktarımının tamamen kesilmesi anlamına geliyor; çünkü ışık duvardan geçemiyor. Bu da evdeki her odada ve koridorda bir Li-Fi vericisi bulunması gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca Li-Fi, ampulleri birer modem olarak kullandığı için, gündüz internet kullanılacağında da ampullerin açılması gerekiyor.Li-Fi’ın olumlu yanı ise, kullanıldığı odanın dışından algılanma ihtimali çok düşük olduğu için Wi-fi’a göre çok daha güvenli bir sistem olması. Belki evlerin karmaşık yapısı için çok uygun olmayabilir ama geniş ofis alanları için Li-Fi ideal bir çözüm sağlayabilir. Ayrıca, belki 224 gigabit gibi inanılmaz hızlara ulaşamasa da Li-Fi sinyalleri bir yüzeyden sekerek başka bir noktaya ulaştığında hala saniyede 70 megabit gibi yüksek sayılabilecek hızlara çıkabiliyor.

Sadece Li-Fi’ın ne kadar hızlı yaygınlaşacağı henüz belli değil. Hindistan, Kolkata’daki St. Xavier Koleji’nden araştırmacılar şöyle diyor: “Li-Fi teknolojisi sayısız yarar sunmasına rağmen bu teknolojinin yaşamlarımızın bir parçası haline gelmeden önce aşması gereken belirli bariyerler var.” Bu bariyerler hava durumuna bağlı olarak sis gibi koşullarda Li-Fi’ın ışık engellendiğinde gücünün azaldığı gerçeğini ve benzerlerini içeriyor.