Park ve bahçeler  çocuklarımızın oyun alanları da olup gün içerisinde bizden çok çocuklarımızın zaman geçirdiği yerler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle park ve bahçelerin 7 gün 24 saat boyunca aydınlık olması ve güvenlik kameraları ile izlenmesi gerekmektedir. Gerektiği anlarda ani bir olaya müdahale edebilecek güvenlik görevlisi veya bekçinin de park veya bahçelerden sorumlu olması gerekmektedir.

Park ve bahçeler uzun yıllardır gerek şehir hayatımızın gerek ise aile hayatımızın vazgeçilmezleri arasındaki yerini almıştır. Özellikle yaz aylarında şehrin belediye parklarında geceleri hava almak, sohbet etmek, arkadaşlarımızla, dostlarımızla ve komşularımızla oturmak birçoğumuzun alışkanlığı haline gelmiştir. Bunun yanı sıra site içerisinde yaşayanlarımızın da aynı alışkanlığı site bahçelerinde devam ettirdiği de bilinmektedir.

Bu yüzden güçlü aydınlatma sistemleri ile park ve bahçeler karanlık bırakılmamalı, güvenlik kameraları ile 7 gün 24 saat izlenmelidir. Güvenlik kameraları ile izlenen ve güçlü lambalar ile aydınlatılan parklardaki suç oranlarının eskiye oranla yok denecek kadar azaldığı ve aynı şekilde aydınlatılan bahçelerin ise bağımlılarının uğrak noktası olmaktan çıktığı, birçok örnekle sabittir.

Aydınlatmaların bahçenin genel görüntüsü ile uyum yaratmasını sağlayarak, şık bir ambiyans elde etmelisiniz. Yürüme yolu boyunca yere gömülen spotlar ya da kısa direklerle bahçenizi aydınlatabilirsiniz. Geniş çim alanlarını açılı spotlarla ya da armatürlerle aydınlatabilirsiniz.Ağaç aydınlatması yapmak istiyorsanız, armatür seçimine dikkat etmelisiniz. Ağaçları armatürle aydınlatacaksanız, ağacın yüksekliğini göz önünde bulundurmalısınız.

Park ve bahçe aydınlatmasının ana işlevi alanın güvenliğini ve dekoratif görünmesini sağlamaktır. LED watt başına 170-180 lümen ışık akısıyla en verimli ışık kaynağı olarak kabul edilir ve geleneksel ışık kaynaklarına kıyasla daha güvenlidir. Bu özelliğin yanında LED’ler ısınma ve kısa devre durumunda patlama veya yanma eğilimi göstermez.

LED’ler IR veya UV radyasyonu yaymaz ve civa içermez. Ayrıca bu ışıklar ROHS uyumludur. Yani LED’ler kadmiyum, civa gibi tehlikeli maddeler içermez. Aksine, metal halide ışık kaynakları yüksek miktarda kadmiyum içerir ve UV yayar. Floresan ışıklar da civa ile yüklüdür. Park-bahçe aydınlatma armatürleri su birikintilerinin, ağaçların yakınına kurulur, bir diğer deyişle doğayla yakınlık ilişkisi içerisindedir. Bu kullanım şekli LED ışıklarının tercih edimesinde etkili olmaktadır.

LED’lerin çalışma gerilimi 4V’un altındadır. LED’leri 220V AC gerilimde çalıştırabilmek için AC-DC dönüştürücü kullanılır. Işığın doğrudan su ile temas halinde olduğu dış aydınlatma projelerinde, LED’li ışık kaynakları düşük gerilim üzerinde çalıştığından elektriksel bir kaçak durumunda büyük felaketlere sebep olmaz.

Geleneksel ışık kaynaklarına gelince, alternatif akımı dönüştürmek ve gerilimi arttırmak için invertör devreleri kullanmak gerekir. Bu armatürün maliyetinin arttırırken güvenliğini ve ömrünü azaltır. Düşük gerilim üzerinde çalışan LED’ler çok daha güvenli bir seçenektir.

Park bahçe armatürlerimizi görmek için tıklayınız.